13 měsíců v roce

11. prosince 2012 v 23:27 | Antje |  Magie

Kalendář o 13-cti měsíců A. Comteho

Přestože se francouzský kalendář udržel krátce, podařilo se mu rozbít až do té doby plně uznávanou skutečnost, že řehořský kalendář je pro občanský život dokonale vyhovující a tudíž nezměnitelný. Už v roce 1849, podal pozoruhodný návrh na reformu francouzský filozof Auguste Comte, který chtěl i v kalendáři vyjádřit vývoj lidstva. Podle jeho návrhu měl být rok o 364 dnech rozdělen na 13 měsíců, tří stý šedesátý pátý a tří stý šedesátý šestý den by byly mimokalendářní vyrovnávací dny. Každý rok by začínal stejným dnem v týdnu, 1. leden by byl vždy v pondělí a každý měsíc by měl 28 dní.
Nejpodivnějším rysem Comtova kalendáře byly názvy. Všechny měsíce přejmenoval podle významných osobností, které považoval za největší na světě; dostaly jména - Mojžíšův, Homérův, Aristotelův, Archimédův, Caesarův, svatého Pavla, Karla Velikého, Dantův, Gutenbergův, Shakespearův, Descartesův, Bedřicha Il. a Bichatův. Také každý z 52 týdnů měl jméno podle slavné osobnosti: byl mezi nimi týden Numy Pompilia, Buddhův, Sokratův, Konfuciův, Mohamedův, Galileův, Baconův, Wattův a Newtonův. Kromě toho dostaly své jméno podle některé významné osobnosti i jednotlivé dny, takže kalendář obsahoval 559 jmen významných osob.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Na jaký druh filmů se díváš?

Komedie
Horor
Sci-fi
Fantasy

Komentáře

1 Veronike Lucker Veronike Lucker | Web | 11. prosince 2012 v 23:33 | Reagovat

ZAJÍMAVÉ. Ale bylo by divný, kdyby mu to vyšlo a takový kalendář by změnil celej svět. Neumím si to představit. Třeba ve škole by se říkalo ' A NA NEWTONA SI NAPÍŠEM PÍSEMKU '. Asi jsem ráda za to jaký máme rok a kalendář, ale myšlenka to byla zajímavá! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama