Triquetra

27. prosince 2012 v 1:20 | Antje |  Magie

Triquetra

Triquetra (také trikvetra, z latinského tri - tři, a quetrus - roh, původně prostě ve významu trojúhelník) je mytologický symbol mnoha významů.Symbol se stal známým od 7. století. Původně toto označení znamenalo téměř jakýkoliv třírohý symbol, dnes se označení většinou používá pro složitější geometrické útvary, z nichž nejtypičtější je zobrazen vpravo. Triquetra obecně většinou znamená neoddělitelné spojení tří prvků, může mít ale jiný význam. Symbol je doložen na

germánských runových kamenech a mincích, kde symbolizoval především tzv. Valknut, spojený s bohem Odinem, i v keltském umění, kde je často spojován s dalšími symboly (tam měla význam nejrůznějších trojic z keltského chápání světa, např. narození - život - smrt, tělo - mysl - duše, země - moře - nebe apod.). Symbol byl rozšířen i v křesťanském umění, kde symbolizoval Svatou Trojici, byl také interpretován jako "ztrojení" dávného křesťanského symbolu, stylizované ryby. Symbol je často užíván v rekonstrukcionistických náboženstvích jako snaha o návaznost na původní symboliku, často také slouží v kultuře jako magický symbol, většinou bez bližší specifikace a vztahu k původnímu významu.

Vše je vzájemně propleteno a přechází jedno do druhého. Tři smyčky symbolizují tři životní období bohyně a také tři přírodní elementy. V křesťanství obvykle symbolizuje tři božské osoby spletené v jednu (trojjedinost Boží). Triquetra podporuje spirituální intuici.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Na jaký druh filmů se díváš?

Komedie
Horor
Sci-fi
Fantasy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama