Panenka a figurky neboli VOODOO

3. ledna 2013 v 21:48 | Antje |  Magie

Panenky a figurky

Figurky jsou něco jako panenky, symbolizující danou osobu, používané pro kouzelné a duchovní účely. V historii se objevovaly téměř ve všech kulturách po celém světě. Staří Egypťané věřili v magickou moc skrytou v jistých lidech a čím mocnější člověk, tím větší životní síla: mana, neboli kouzlo. A protože Egypťané měli teokratické monarchy, věřili, že jejich král je bůh na Zemi.


Vytvářením jeho podob a soch na sebe obraceli boží světlo. Egypťané také věřili, že vytvořneím sochy vznešené a mocné osoby sami získají takovu energii, protože skrze takového člověka dojde k napojení věřícího s energií vesmíru. V plodném povodí Nilu se sochami a obrazy mocných zacházeli jako s živými bytostmi, které mají okultní sílu a ovládají přírodní svět. Vyryté podoby a uctívané idoly naopak odmítá starý, židovský, náboženský systém učící své stoupence, že bůh je abstraktní pojem, že nemá formu. Byl natolik neoblomný, že zakázal jakékoli obrazy ve svých městech a dokonce vystoupil proti římské vládě, aby prosadil své přesvědčení. Někdy úspěšně, někdy ne.

Všeobecně takové figurky obsahovaly něco typického pro danou osobu, byliny odpovídající záměru kouzla, magické symboly a předměty, nebo kus papíru se jménem a zaříkadlem. Některé dnešní čarodějnice namísto figurek používají forografie, jiné považují za důležitou součást rituálu právě energii a čas, které věnovaly k vytváření figurky, takže zahrnují obojí.

Je důležité poznamenat, že voodoo panenky jsou pouhým produktem Hollywoodu a turistického ruchu v New Orleans. Na Haiti a Louisianě se můžete setkat s panenkami pro štěstí v podobě vycpaných geometrických předmětů, které představují bohy a jsou pošité flitry.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Na jaký druh filmů se díváš?

Komedie
Horor
Sci-fi
Fantasy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama