Živly - historie

12. ledna 2013 v 19:27 | Antje |  Magie

ŽIVLY

Philippus Aureolus Paracelsus, švédský lékař, chemik a filozof (1490-1541) vytvořil Doktrínu čtyř elementů, ze které okultisté 19. století převzali víru, že živly nejsou pouze záležitostí fyzickou, ale mají také svoji duchovní podstatu. Jistě staré kultury po celém světě uznávaly stjený princip dávno před Paracelsem, ale křesťanské církvi se podařilo tuto víru vymýtit na dobu delší než tisíc let. Pliny (Říman, 1. stol. n. l.), Pythagoras, Aristoteles a Manilius prakticky zastávali stejný názor.


Paracelsus myšlenku pouze obnovil a šířil dál, ale bohužel se nesetkala s velkou popularitou. V okultním světě však
bezpochyby zaznamenal úspěch.

Paracelsus se postavil proti lékařům žijícím v jeho době tvrzením, že nemoci jsou způsobeny vnějšími činiteli a je lze vyléčit pomocí chemie. Mnoho svých léků vytvořil v souladu s pravidel "podobné léčíme podobným". Paracelsus by mohl být označena za otce homeopatie, která se setkala s pochopením v alternativních lékařských kurzích. Podstatou homeopatie je myšlenka, že člověk by měl odstranit a léčit své skutečné potíže, ne jejich symptomy, a to prostřednictvím přírodních látek, jako jsou například byliny. Byl odsouzen svými kolegy, protože ve své vědecké praxi používal magii a kouzla. Čarodějnice zastávají stejný názor, že je důležitější zaměřit se na skutečný problém nikoliv pouze na jeho příznaky. Ale co to má společného se základními živly?

Téměř všechny korespondence a souvislosti v čarodějnictví, od využití bylin až po symboly, planetární energie a znamení zvěrokruhu, odpovídají starověkým a středověkým kategoriím základních živlů. Manilius to vysvětluje takto:
Jako první bylo nebe, Země, tekutina, svit Měsíce a záře hvězd. Vše prostoupil duch a duší naplnil vše živé i neživé.
Odtud veškeré napětí a úsilí v člověku i zvířeti. Odtud planoucí energie, která je však omezena pouze na Zemi.

To znamená, že už před dvěma tisíci lety se Říman Manilius snažil lidem sdělit, že vše, zvířata, lidé, hvězdy, moře a země nejsou nic, než živoucí energie. Chápu, že některé z vás touto novinkou příliš nenadchnu, ale jiní budou potěšeni zjištěním , že i když jsou tito pánové dávno po smrti, jejich filozofie stále žije, a to přímo v lůně čarodějnictví.

Podle oxfordského slovníku angličtiny má slovo element záhadný původ. Poprvé se totoo slovo objevuje v řeckých textech, kde nese význam komplexního celku nebo jednoho celku složeného z mnoha částí. Od starověku do středověku existovali jen čtyři živly - země, oheň, voda, vzduch, pouze okultisté znali pátý, Ducha, Cornelius Agrippa nazval Ducha quintessence, což znamená pátý živel.

Ačkoliv dnes vědci rozlišují více než sto chemických prvků, čarodějnice stále zůstavájí u pěti základních stavebních jednotek středověkého okultismu. V některých rituálech navíc využívají další elementy doplňující základních pět. Stříbro se například uplatňuje jako symbol Bohyně, ženské energie, a je spojováno s měsíční magií, sněním, věštěním. Zlato, další živel, zastupuje Boha, mužskou energii, úspěch, prosperitu, blahobyt všeobecně a sluneční magii.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Rámalókë Rámalókë | 12. ledna 2013 v 20:15 | Reagovat

Úžasný článek. Doteďka si pamatuju jak jsem se o něm učila, jeho nezapomenutelné jméno- Philippus Areolus Theprastus Bombastus von Hohenheim(snad jsem to napsala dobře).
P.S. Hezký design- hlavně ta čarodejnice jak nahoře lítá. Hned jsem jí taky musela zamávat ^_^

2 Rámalókë Rámalókë | 12. ledna 2013 v 20:16 | Reagovat

[1]: *Theoprastus

3 Haru Haru | Web | 13. ledna 2013 v 12:52 | Reagovat

Ahojky, mrkni na výsledky 2. kola SONB http://antal.blog.cz/1301/vysledky-2-kola-sonb a sbírej hlásky do třetího http://antal.blog.cz/1301/3-kolo-sonb :)

4 Haru Haru | Web | 19. ledna 2013 v 10:38 | Reagovat

Ahojky, mrkni na výsledky 3. kola SONB http://antal.blog.cz/1301/konec-3-kola-sonb a sháněj hlásky do 4. kola http://antal.blog.cz/1301/4-kolo-sonb :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama