Svíčková magie

4. dubna 2013 v 13:34 | Antje |  Magie

Svíce a vosk

Svíce se v čarodějnictví, při náboženském uctívání a pro domácí účely používá více než 5000 let. V Egyptě a na Krétě se svíce z včelího vosku používaly už 3000 před Kristem. Reliéfy na starých egyptských hrobkách v Thébách zachycují první svícny. Staří Římané zapalovali svíce na počest Jiny Luciny, která údajně vládla Slunci, Měsíci a hvězdým. Tyto svíce byly vyrobeny z lněného vlákna namočeného ve vosku. Nejstarší fragment svíce v Egyptě byl nalezen ve francouzském Avignonu, pocházející z 1. st. n. l., což byl počátek éry, kdy se svíce začaly šířit ze Středozemí na evropský kontinent.

Svíce odjakživa symbolicky představovaly posvátné světlo Ducha, zahánějící temnotu a přinášející pozitivní energii a sílu božstva. Starověký rituál ponoření zapálení svíce do svěcené vody a prosba o požehnání božstva je kouzlo spojované s prvním bohem vzešlým z těla první bohyně. Takto připravená svěcená voda byla poté využívána k očistě a svěcení lidí, obydlí a kouzelných pomůcek.

Za poslední dva tisíce let vzniklo nespočet mýtů, legend a předsudků o svíci, stejně jako o koštěti nebo zvonech. Med, vosk a víno, všechyn tyto produkty včel, byly považovány za požehnání, dar Bohyně. A pokud posloucháte pozorně, uslyšíte ve včelím bzukotu i její hlas. Ve středověku byly dívky, které dokázaly znovu vznítit uhasínající oheň, považovány za čisté a nedotknuté. Pokud tomu však bylo naopak, padl hanba na její dům a stala se partií nevhodnou ke sňatku. svíce se také využívaly jako pomůcky boží, lidé dokázali číst osud z tvarů vosku nakapaného z hořící svíce do studené vody. Dokonce i dnes tlustá svíce ve skle napoví čarodějnici, zda někdo usiluje o pohanu její rodiny. Pokud sklo zčerná, čeká jí něco zlého.

V dnešní době svíce využívají vyznavači nejrůznějších náboženství (ačkoli někteří to nenazývají "čarování") Svíce se používají k vyjádření žádosti, osvícení oltáře, nebo vnesení světla Ducha do temnoty naší doby.


Do rubriky Magie přidávám seznam využití svící a jejich účel. Tak mrkni dál :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Byl(a) jsem tu!!!

ANO!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama